Кіровоградськe обласнe
об’єднання організацій
роботодавців

Вівторок, 06 жовтня 2015 00:00

У Кіровограді обговорювали інвестиційну привабливість України

Україна потребує інвестицій у глибинну переробку і збільшення виробничих потужностей в агропромисловому комплексі. На цьому наголошували всі учасники тематичної дискусії, яку Федерація роботодавців України провела в Кіровограді, у п'ятницю, 2 жовтня. Дискусія проходила в рамках найбільшого триденного аграрного форуму "АгроЕкспо-2015" і була присвячена обговоренню пріоритетних векторів для пожвавлення інвестиційної активності в аграрному секторі економіки.

За останній рік Україна втратила більше 1 млн. робочих місць. Падіння промислового виробництва склало 20-25%. З 2011 року втрачено 11 млрд. грн. експорту і ця цифра включає не тільки російський ринок. Як відійти від негативного тренду в економіці, зробити привабливим виробництво в Україні і позбутися статусу країни-сировинного придатку – одна з найперших задач. Адже її вирішення дозволить розв'язати наступне важливе питання – як зберегти робочі місця і створити нові.

Федерація роботодавців України разом із найбільшими сільгоспвиробниками в Україні під час дискусії у Кіровограді представила шляхи, що дозволять країні, і, зокрема, агропромисловому комплексу виграти боротьбу за інвестиції та стати виробничим центром Європи.

На самому початку обговорення, про те, яким чином стимулювати прихід інвестицій в Україну розповів генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов. Презентуючи розроблений Федерацією спільно з бізнесом та провідними науковцями пакет стимулів для інвестора, він навів приклад успішного досвіду інвестиційного стимулювання в Туреччині. "Завдяки запровадженню стимулів для капіталовкладень Туреччина сьогодні входить до п'ятірки світових лідерів з виробництва муки. У той же час Україна не потрапляє навіть до двадцятки у цьому рейтингу. Це при тому, що турки не мають сировини для виробництва муки, вони купують її у того ж Казахстану, України і Росії", - зауважив Руслан Іллічов.

Дійсно, якщо Україна ще достатньо конкурентна в плані сировинного ресурсу, то у плані глибинної переробки ситуація достатньо погана. Про це під час свого виступу говорив представник підприємства з глибинною переробкою, генеральний директор м'ясокомбінату "Ятрань" Андрій Райкович.

"Якщо Україна ще може бути конкурентною у сировинному ресурсі, то у плані глибинної переробки ситуація достатньо невтішна. Дефіцит переробного м'яса на сьогоднішній день складає 500-600 тис. тон. Нам доводиться його імпортувати з інших країн. З січня 2016 року податки на ввіз імпортного м'яса ще зменшаться, а значить наші тваринні господарства і держава повинні готуватися до жорсткої конкурентної боротьби", - зауважив Андрій Райкович. Для того, щоб Україна змогла виграти конкурентну боротьбу у глибинній м'ясопереробці, необхідно мати свою якісну сировину. Для цього, як зазначив гендиректор м'ясокомбінату "Ятрань", необхідно якнайшвидше відроджувати тваринництво в Україні, завершити паспортизацію худоби та покращити санітарно-ветеринарний фон у тваринному господарстві.

Нині в Україні 70% зростання експорту сільгосппродукції дає рослинництво. Прямі іноземні інвестиції в АПК за минулий рік склали 0,6 млрд. дол. США. Абсолютна непоказова цифра для такої потенційно потужної для України галузі як агропромисловий комплекс. У чому причина такої низької інвестиційної активності на прикладі розвитку скотарства розповів радник Голови наглядової ради AVANGARDCO IPL Юрій Кравченко. Він зазначив, що інвестор прийде туди, де побачить гідну рентабельність виробництва.

"На жаль, рентабельність виробництва яловичини в Україні досить низька, тому за роки незалежності її виробництво у нас зменшилося майже удвічі. Якщо такі катастрофічно низькі темпи виробництва яловичини будуть зберігатися й надалі, то ми матимемо вже у найближчі роки 3,5 кг. цього продукту на рік на душу населення. Це при тому, що мінімальні біологічні норми споживання яловичини для однієї людини повинні складати 14 кг на рік", - сказав Юрій Кравченко. Він підкреслив, що для інвестора важливе розуміння правил гри і вони повинні бути чіткими, прозорими і стабільними. "Коли ми запроваджували проект з відродження скотарства в Україні у 2010 році, окупність бізнесу складала 7-8 років. Два роки тому, коли ми подавали цей проект до розгляду в Державне інноваційне агентство, у нас окупність виросла вже до 12 років. Зараз, враховуючи всю ситуацію в Україні, думаю ця цифра збільшилася до 15 років. От і питання, чи буде інвестор вкладати кошти у такий проект?", - акцентував Юрій Кравченко.

Далеко не все так оптимістично виглядає і у плані збору сільськогосподарської сировини. За прогнозами експертів аграрного ринку, цього року Україна збере врожай зерна в 60 млн. тонн. Близько 10 млн. тонн назавжди залишаться на полях через зношеність старої сільгосптехніки.

"Нині в Україні більше 60% комбайнів відпрацювали свій амортизаційний строк і термін їх експлуатації перевищує 20 років. 75 тис. комбайнів, необхідно оновлювати. У той же час українські сільгоспмашинобудівники поки що можуть випускати 3,5 тис. комбайнів на рік. Враховуючи це, Україні знадобиться приблизно 20 років для того, щоб оновити парк комбайнів", - сказав голова Правління Херсонського машинобудівного заводу Олександр Олійник. За його словами, "Херсонмаш" планує розпочати з 2016 року випускати більше 500 сучасних комбайнів на рік. Але навіть такі обсяги виробництва, за словами Олександра Олійника, для більшості українських виробників поки що неможливі, адже комбайн - це вищий пілотаж у сільгоспмашинобудуванні.

На жаль, вкладати у виробництво в Україні, поки що, переважно, абсолютно невигідно – відзначали під час дискусії її учасники. Все законодавство, і податкове, і митне, і регуляторне сьогодні не відповідає на питання – У чому інтерес виробляти саме в Україні? Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов, розповів про досвід однієї з японських компаній, яка планувала відкрити великий завод в Україні. "Японська компанія "Yazaki", що є виробником жгутів-проводів для автомобілів, свого часу була готова перенести з Угорщини до України завод на 3 тис. робочих місць. Проте вони так і не змогли цього зробити, оскільки одразу повинні були сплатити 30% податку за ввіз виробничого обладнання. Тому цей завод так і не був побудований в Україні, і будується тепер у Словаччині", - сказав Руслан Іллічов.

Учасники дискусії підтримали презентований Федерацією роботодавців України пакет стимулів для інвестора. Всі його положення вже відображені у розроблених Федерацією разом з експертами законопроектах. Тепер ФРУ проходить шлях з їх реєстрації та прийняття у Верховній Раді. Розроблені інвестиційні стимули також знайшли своє відображення у розробленій провідними міжнародними експертами та українськими науковцями, за ініціативи Федерації, Програмі модернізації України. Попереду - презентація повністю готової Програми на грудневому з'їзді Федерації роботодавців України. Її завдання - залучення іноземних інвесторів і початок модернізації економіки країни.

Джерело - сайт ФРУ

 

 

Читати 409 разів

Корисні посилання

Інформери


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua